Vegán desszert

Édes élet cukor nélkül

Testünk fő energiaforrásai a szénhidrátok, de szénhidrát és szénhidrát között hatalmas különbségek vannak. Aki egészségesen és kiegyensúlyozottan táplálkozik, napi kalóriabevitelének kb. 50-60%-át szénhidrátokból, 20-30%-ot zsiradékból és 10-15%-ot fehérjéből fedezi.
Persze ha a szénhidrátot csak finomított cukorból fedeznénk, azt közel sem nevezhetnénk egészségesnek. Kitűnő szénhidrát források a gabonafélék, a teljes kiőrlésű lisztből készült tészták, a zöldségek és a gyümölcsök.

 

Cukor

De mi a helyzet, ha valaki édesszájú és szeretne finom édességeket, süteményeket enni, miközben az egészséges táplálkozásról sem akar lemondani?
Szinte kivétel nélkül minden dietetikus első tanácsa az lesz, hogy lehet DE MÉRTÉKKEL!
Ez igaz akkor is, ha cukor helyett édesítőszert használunk, hisz korántsem a cukor az egyetlen szénhidrát- és kalóriaforrás egy finom süteményben. Ott van még a finomított fehérliszt, nem beszélve arról, hogy a szénhidrátok mellett általában sok zsiradékot is tartalmaznak (tejszín, margarin, vaj).
Na de akkor mit együnk?
Ha van hozzá érzékünk és türelmünk akkor magunk is elkészíthetünk többféle süteményt házilag.
Szerencsére egyre több cukormentes receptet találhatunk a neten, különböző gasztro blogokban és egészséges életmóddal foglalkozó oldalakon. Másik nagy előnye a magunk által készített süteményeknek, hogy pontosan tudjuk milyen összetevőkből készült milyen adalékok, ízesítők vannak benne.

Cukor helyett főzéshez, sütéshez használhatunk xilit-et vagy másnéven nyírfacukrot, eritrit-et vagy sztíviát.

 

Méz

Ha nem melegítjük 30 C° fölé kitűnő választás a jól bevált és egészséges méz. Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy mennyit fogyasztunk belőle, kis adagban ugyanis nagyon jót tesz a szervezetnek, nagy adagban viszont sajnos nem sokkal jobb a cukornál.

A természetes, rostot tartalmazó cukorforrások közé tartoznak a gyümölcsök is, ezek mégis határesetet jelentenek. Noha akadnak lassabb felszívódásúak is, a gyümölcsök egy jelentős része gyors felszívódású szénhidrátot tartalmaz. Értékes vitaminjaik, antioxidánsaik, ásványi anyagaik miatt mégis bátran fogyaszthatjuk. Itt is a mértéktartás a legfontosabb.

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ, melyekre szükség van a weboldal teljes működéséhez. További információk